Fiatal korban a kutyák és a macskák több védőoltásban is részesülnek. Ennek oka, hogy többféle vírus (baktérium, sőt gomba) ellen kell védettséget szerezniük annak érdekében, hogy a fertőzött környezetben is meg tudjuk óvni őket a ragályos betegségektől.
Az oltásokat többször kell ismételni, mert még bizonyos mértékig fejletlen az immunrendszerük. Felnőtt korban azonban évente egyszer elegendő a különböző betegségek ellen ismétlőoltást adni, általában kombinált formában (egyszerre több betegség elleni védőanyag egy oltóanyagban).
A Kutyák védettséget szereznek veszettség, szopornyica, fertőző májgyulladás, parvo-, és coronavírusos bélgyulladás, leptospirózis, valamint kennel köhögés ellen.
A macskák a veszettségen kívül, fertőző rhinotracheitis, panleukopénia, mikrosporiázis (gomba), fertőző hashártyagyulladás és leukózis ellen.
A vadászgörényeket is védőoltásban részesítjük szopornyica ellen, a nyulakat myxomatosis és a vérzéses betegség ellen.
Az oltásokat kutyánál és macskánál egyaránt kb. 6-8 hetes korban kezdjük meg az első két féregtelenítés után.
Hogy mikor optimális elkezdeni egy kisállatnál (kutya, macska) az oltási programot?
Ha ismeretlen a születési körülmény, a szülők immunizálási állapota, korábban, kb. 6 hetes korban, ha ismerten és megnyugtatóan kiterjedten védettséget szerzett szülőktől származik a kölyök, inkább a 8. élethétben kezdjük a vakcinázást. A sorrendet és az oltások idejét az állatorvos határozza meg a helyi tapasztalatok és járványtani helyzet, valamint a szokásos protokoll figyelembevételével.
Oltási könyv versus útlevél
Az első védőoltás alkalmával kiállítunk egy oltási könyvet, vagy útlevelet (igény szerint) az állatnak. Az előbbi tartalmazza az egészségügyi adatokat, az azonosításához szükséges adatokkal együtt. Az útlevél mindezeken felül lehetővé teszi a kutyának, vagy macskának, vadászgörénynek, hogy részt vehessen egy Európai Únión belüli utazáson.
Mikrochip; Petvetdata adatrögzítés
A mikrochip beültetését már kölyök korban, az első veszettség elleni védőoltás beadása előtt elvégezzük. A chip beültetése egy injectio beadásával egyenértékű beavatkozás. A behelyezést követően a kutya és a tulajdonos adatait a központi, internetes Petvetdata rendszerben rögzítjük, hogy esetleges elveszés esetén a leolvasás után azonnal értesíthessék Önt kedvence tartózkodási helyéről.
Dr. Bánfi András állatorvos