Egyre több egészségtudatos háztartásban található meg a xilit (nyírfacukor), mint a finomított cukor alternatívája. A xilitet eleinte nyírfából vonták ki,de a megnövekedett igény miatt akár kukoricaszárból is elő tudják állítani. A cukorral összehasonlítva emberekre számos előnnyel rendelkezik: nem emeli meg a vércukorszintet hirtelen, nem roncsolja a fogakat és kalóriaértéke is jóval kedvezőbb (de nem nullkalóriás). Mellékhatása emberekben nagy mennyiségben fogyasztva a hasmenés, ami háziállatainkra nem mondható el, ugyanis kutyában és görényben igen komoly, életveszélyes állapotot tud előidézni a xilit.
Hogyan juthat hozzá kedvencünk
Leggyakrabban házi vagy bolti sütemények és kekszek okozzák a gondot. Érdemes minden esetben végigböngészni a csomagolást, ha új terméket próbálunk ki és mindenképpen meg szeretnénk kóstoltatni kedvencünkkel is. Xilit található még a cukormentes rágógumikban, fogkrémekben, cukorkákban, bár ezeket szerencsére a állataink nem fogyasztják nagy kedvvel.
Tünetek
A hatásmechanizmus egyelőre ismeretlen, de azt tudjuk, hogy a xilit felvétel után 30-60 perccel a kutyák és görények szervezetében az inzulinszint jelentősen megnő, ami hirtelen vércukorszint csökkenést okoz. Ez olyan, mintha egy cukorbeteg ember inzulin beadás környékén nem enne.
100-150 mg/ testtömegkilógramm xilit már okoz mérgezéses tüneteket. Ez egy 10 kg-os kutya esetében 1-1,5 grammot jelent. Ez igen kis mennyiség, kb fél kávéskanál.
Első tünetként általában hányás, hasmenés szerepel, amit kóválygás, szédelgés követ. Később remegés, erős bágyadtság, majd akár kóma következhet. Nagyobb adagnál a szer májkárosító hatását lehet megfigyelni: vérvétellel bizonyos májenzimek emelkedése látható, de a tünetek között akár sárgaság, tompultság és vérzékenység is szerepelhet súlyos esetben.
Mit tegyünk, ha kutyánk vagy görényünk xilithez jutott?
Azonnal hívjuk állatorvosunkat, hogy fel tudjon készülni a mihamarabbi segítségnyújtásra! Indulás előtt gyorsan meg lehet próbálni mézet etetni az állattal (nagyon vigyázva, mert az esetleges izomgörcsök, remegés miatt az amúgy nem harapós állat is megkaphatja a kezünket).
Az rendelőben az állatorvos azonnal cukros infúziót ad a kutyának. Ha a szer felvétele egy órán belül történt, akkor szóba jöhet a hánytatás is. Megkezdődhet a kiegészítő (hányáscsillapítás, gyomorvédelem) és májtámogató terápia is. Mindenképpen érdemes a szerv állapotát vérvétellel kontrollálni kb egy-két héttel a mérgezés után. Szükség lehet hosszabb távú májtámogató kúrára otthonra adott gyógyszerekkel is.